Aktualności

Recepta na sukces poetycki – im prościej, tym piękniej!

190109 konkurs


Parafrazując wieszcza narodowego, imiennika Małysza, sezon zimowy można podsumować frazą, iż nad: Niną, Julią i Karoliną rozbiła się bania z poezją. Nie było huku, ale było natchnienie. Ono przyniosło gimnazjalistkom następujące sukcesy.

III miejsce w Wojewódzkim Konkursie Poetyckim „Moja Biało-Czerwona” proponowanym przez SP 41 w Częstochowie – pod patronatem: Śląskiego Kuratora Oświaty, Prezydenta Miasta Częstochowy, Uniwersytetu Jana Długosza, WOM-u w Częstochowie zajęła Karolina Sokołowska z 3 c z wierszem „Perspektywa”. Oczywiście zgodnie z przesłaniem zmagania literackie wpisywały się w świętowanie 100 lat niepodległości.

Wyróżnienie w X Wojewódzkim Konkursie Poetyckim „Pamięci Haliny Poświatowskiej” otrzymała Julia Lipińska z 3 b za wiersz „Słodka samotność”. Ów konkurs przeprowadzony został przez SP nr 53 Częstochowie – pod patronatem: Śląskiego Kuratora Oświaty, Prezydenta Miasta Częstochowy, a w jury zasiedli m.in.: prof. dr hab. Elżbieta Hurnik z Uniwersytetu Jana Długosza, mgr inż. Zbigniew Myga – kustosz Domu Poezji – Muzeum Haliny Poświatowskiej.

Tytuł laureata XV Wojewódzkiego Konkursu Poetyckiego „Antologia poezji dziecięcej” zdobyła Nina Ptak z 3 b z wierszem „Co słychać nad Wisłą?” Wymieniony turniej na mowę wiązaną zorganizowała SP nr 30 w Zabrzu – pod patronatem: Marszałka Województwa Śląskiego, Śląskiego Kuratora Oświaty, Prezydenta Miasta Zabrza. Nina rywalizowała z ponad 2 000 młodych poetów. Dodatkowego splendoru tegorocznej edycji konkursu nadaje skład jury – to m. in. takie tuzy świata artystyczno-naukowego: Krystyna Janda, Kira Gałczyńska, Anna Dymna, Jan Miodek!

Te sukcesy są bardzo ważne także dlatego, że wiążą się z dodatkowymi punktami podczas rekrutacji do liceów, a w takich szkołach dziewczyny zamierzają kontynuować naukę.

Na pamiątkowych zdjęciach przyszłe noblistki zdefiniowały natchnienie. Otóż wena rodzić się może z przytłumienia jednych, a wyostrzenia innych zmysłów tudzież z rozkosznych (spożywczo) endorfin. Natomiast scenografia fotografii to trop prowadzący do polonistki, która jest dumna z twórczości swoich genialnych uczennic.